НАЈАВИТЕ СЕ ОСТВАРИЈА: Студот го донесе првиот снег за оваа сезона во Македонија!

Студениот бран кој го зафати целиот Балкан и го донесе првиот снег на планините, пристигна и во Македонија.

Температурите се за повеќе од 10 степени пониски од оние кои ги имавме пред скоро време, а студот денес го донесе и првиот снег за оваа сезона на планинските врвови “Титов Врв”  и на “Кораб” (над 2500 м.н.в).

Од наша страна најавено беше дека ќе пристигне првиот снег во Македонија за оваа сезона со овој студен бран.

Од средината на оваа седмица, и тоа поради силното јужно воздушно струење се очекува поголемо затоплување на времето, а од утре ќе биде постабилно и посуво. Во петок и во сабота ќе дува засилен, повремено силен јужен ветер.

Нови поинтензивни врнежи од дожд се очекуваат од сабота попладне, тогаш ќе има услови и за локална нестабилност, проследена со грмежи, а можна е појава и на локално невреме.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!