(МАПА) Погледнете до каде е и како се движи најавеното невреме!

објавено на:

19 Авг 2023

од:

сподели:

Во моментов од северозапад, кон западните и југозападните предели од Македонија се спушта влажна и нестабилна воздушна маса која доцна попладнево и вечерва ќе услови локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Еве го правецот на движење на нестабилноста:

Поради енеријата во Атмосферата, локално процесите можно е да бидат поинтензивни (во форма на невреме), проследено со интензивен пороен ожд, олуен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој локално би можел да биде  и покрупен.

Апелираме во случај на појава на невреме и на електрични празнења, граѓаните да бидат крајно внимателни, и да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја. Да напоменеме дека локална нестабилност  е можна и во делови од Скопската котлина.

Температурите нема многу да се менуваат во споредба со сегашните, што значи дека топлиот Африкански бран продолжува и понатаму во следните денови, со тоа што утре ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од североисточен правец, а атмосферата ќе биде многу постабилна за разлика од денес.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]