МАКСИМУМОТ НА ТОПЛОТНИОТ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА ДОСТИГНАТ: Денес се измерени максимални 29 степени

објавено на:

01 Апр 2024

од:

сподели:

Денес го имавме најтоплиот ден во Македонија за време на овој поранет летен топлотен бран од Африка. Највисока температура од 29 степени е измерена во Битола.

На табелата подолу можете да ги погледнете  и денешните максимални температури измерени низ Македонија во 17 часот, и тоа на мерните станици на (УХМР)

Од утре ќе имаме мал пад на температурите на воздухот, а исто така утре претпладне ќе има услови за појава на локален краткотраен дожд, особено во северозападните предели од државава. И утре ќе продолжи да дува повремено засилен ветер од југозападен правец.

Засега нема на повидок некоја поголема промена на времето, што значи дека продолжува претежно стабилното, суво и топло време, и покрај тоа што од утре температурите преку ден ќе бидат малку пониски.

 

Насловна фотографија: Patuvanja.mk

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]