ЛОКАЛНО СЕ ОЧЕКУВА НЕСТАБИЛНОСТ, ПРОСЛЕДЕНА СО ПОРОЕН ДОЖД, ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕЊА И ЗАСИЛЕН ВЕТЕР! ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ МЕТЕО ДЕТАЛИ!

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, во следните часови, како и утре времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, особено на југоистокот од државава, каде локално ќе наврнат над 20 л/м2 воден талог.

Локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер во зоната на нестабилност. И во делови од Скопската котлина ќе има услови за нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Потоа во петок и во сабота ќе има краткотрајна стабилизација на времето, додека од недела па натаму повторно следува период на нестабилно време, проследено со попладневен локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Долготрајна стабилизација на времето, како и вистинска пролет засега нема на видик во текот на овој месец.

Температурите малку повисоки ќе бидат во петок и во сабота и ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени, додека од недела, па во текот на следната седмица истите повторно ќе бидат пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 20 степени, и истите ќе бидат потпросечни за овој период од годината.

Да напоменеме дека локално можна е појава на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и со услови за појава на суградица и на град.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!