КРАТКА МЕТЕО НАЈАВА: Во текот на ноќта недела кон понеделник, и во понеделник претпладне краткотраен студен бран во Македонија носи врнежи од дожд и снег

објавено на:

22 Мар 2024

од:

сподели:

Во текот на ноќта недела кон понеделник, како и во понеделник, во Македонија  и тоа поради спуштање на студен и влажен воздушен  бран од север, очекуваме врнежи од дожд и снег на повисоките места  и на планините, особено во западните  и во северните предели од државава.

Напоменуваме дека снежната граница накратко би можела да се спушти и на повисоките населени места (под 1000 метри надморска височина).

Сето ова ќе биде проследено и со засилен ветер од северен правец, а температурите накратко позначително ќе опаднат.

Сепак, после оваа промена, од вторник ни се враќаат пролетните температури на воздухот, но променливото време продолжува.

Деталн анализа околу ова очекувајте во следните наши метео објави (многу наскоро).Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]