ЌЕ ИМАМЕ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ, НО ДОАЃА НОВО НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА!

објавено на:

28 Јун 2023

од:

сподели:

Во текот на следните денови, и понатаму во Македонија ќе породолжат ЛЕТНИТЕ температури на воздухот, типични за овој период од годината. Највисоките максималните дневни температури низ Македонија ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 33 степени, што значи некој екстремно топол Африкански бран нема на видик. Температурите ќе бидат далеку попријатни за разлика од оние кои го имавме минатото лето.

Сепак нестабилното време и понатаму продолжува во Македонија, што значи стабилизирање на Атмосферата нема да имаме. И понатаму ќе има ме локална појава на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Особено нестабилна Атмосфера повторно очекуваме во сабота попладне и тогаш има нова опасност од појава на ПОИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град. Градот кој се очекува повторно би можел да биде покрупен. 

Особено во сабота попладне повторно АПЕЛИРАМЕ граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ, но и во случај на појава на електрични празнења тие да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја. Исто така повторно постои опасност од локални ПОПЛАВУВАЊА.

Во Скопје и околината исто така ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во сабота попладне, кога и во делови од Скопската котлина ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ и ПОПЛАВУВАЊА.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]