ДОАЃА ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Во сабота попладне невреме, од недела пад на температурите за 10 степени и повеќе!

објавено на:

02 Авг 2023

од:

сподели:

До петок, Македонија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ. Времето ќе биде претежно сончево, повремено со мала до умерена локална облачност.  Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Температурите ќе бидат високи, но нема да бидат екстремно високи, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 33 до 38 тепени, додека особено во четврток и во петок во најтоплите централни и југоисточни предели температурата локално ќе се искачи до 40 степени.

Во Скопје максималната температура овие денови ќе се искачува во интервалот помеѓу 35 и 38 степени.

Под влијание на Џеновски циклон, во сабота попладне и навечер, на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме, проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со појава на град.

Поради очекуваното невреме, препорачуваме граѓаните да бидат крајно внимателни.

И во делови од Скопската котлина во сабота попладне ќе има појава на нестабилност, а можна е и појава на невреме.

Од недела поради продор на значително посвеж воздух од север, ќе дува засилен северен ветер, а температурите ќе бележат тенденција на пад за десет степени, понекаде и за повеќе од десет степени, особено во северните предели од државава. НАПОМЕНА: Од недела температурите ќе бидат под просекот за месец август.

Според најновите анализи со кој ние располагаме, во текот на овој месец лето и нови топлотни бранови ќе има, но како што веќе кажавме, не очекуваме екстремно високи температури од над 40 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.