ДОАЃА СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: ПОГЛЕДНЕТЕ КАДЕ И КОЛКУ СНЕГ ЌЕ НАВРНЕ НИЗ НАШАТА ДРЖАВА И ТОА СПОРЕД НАЈНОВИТЕ АНАЛИЗИ!

објавено на:

25 Ное 2022

од:

сподели:

Според последните анализи и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, во недела и во понеделник и тоа со влажниот и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, снежна покривка ќе се формира на повисоките места и на планините (за над 15 цм нов снег). 

Снежната граница како што најавивме и тоа особено во западните и во северните предели ќе се спушти и под 1000 м.н.в, со што врнежи од СНЕГ ќе има и во некои од населените места (градовите). Токму на овие места понекаде ќе се формира снежна покривка и до 10 цм.

На следната метеоролошка карта можете да погледнете каде и колку снег се очекува за време на претстојниот влажен и СТУДЕН бран во нашата држава:

Температурите особено од недела ЗНАЧИТЕЛНО ќе опаднат и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот само од 1 до 9 степени. Наутро пак истите ќе се спуштаат во интервалот од -3 до 4 степени во најтоплите централни и југоисточни предели од државава.

Во Скопје снег се очекува само на околните планини и на местата со малку поголема надморска височина, што значи дека провејување на снег ќе има само во повисоките делови од котлината.

Заклучок на сето ова: ЗИМАТА ДОАЃА!

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]