До крајот на оваа седмица продолжува “Мини летото”!

До крајот на оваа седмица под влијание на стабилна и сува воздушна маса, времето во Македонија ќе биде претежно сончево со мала локална облачност, како и со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Утрата ќе бидат релативно студени со минимални температури кој на многу места ќе се спуштаат под 10 степени,  а во Малешевијата и под 5 степени, па така доколку наутро излегувате задолжително со себе да си понесете потопла облека.

Максималните дневни температури мак ќе бидат натпросечно високи и преку денот продолжува така нареченото “Мини лето”, со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени.

Во Скопје наутро температурата ќе се спушта во интервалот помеѓу 9 и 10 степени, а максималната дневна температура ќе се искачува во интервалот помеѓу 25 и 28 степени.

Барем спорем моментално достапните податоци кои ние ги имаме, промена на времето кај нас, но и во целиот регион се очекува од понеделник, за каква промена станува збор, следете!

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!