ДЕНЕС ПОСТУДЕНО И НА ПОВЕЌЕ МЕСТА ВРНЕЖЛИВО – СЛЕДНАТА СЕДМИЦА ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ!

За време на овој викенд, и тоа особено денес сеуште ќе има повремени врнежи од дожд, додека на планините со надморска височина од над 1300 – 1400 метри ќе врне влажен снег.

Стабилизирање на времето и ПОЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ на температурите ќе има од понедеелник па натаму, иако и тогаш повремено ќе има услови за слаб локален дожд. Сепак ќе има повеќе сончеви периоди а ќе дува и слаб до умерен ветер од југозападен правец кој повремено ќе засилува на интензитет.

Температурите денес ќе бидат нешто пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 11 степени, додека од утре, а особено од понеделник па натаму ќе бидат ЗНАЧИТЕЛНО ПОВИСОКИ и ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 17 степени.

Во следниот период наутро ќе биде постудено со минимални температури кој понекаде ќе се спуштаат и под нулата, поточно истите ќе се спуштаат во интервалот од -4 до 2 степени.

Во Скопје денес и понатаму ќе има повремен дожд, додека од утре, а особено од понеделник па натаму ќе има повеќе сончеви периоди и постабилно време. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 10 и 15 степени. Наутро истите пак ќе се спуштаат во интервалот помеѓу -1 и 4 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!