Денес попладне на повеќе места пороен дожд и грмежи, а можна е и појава на ситен град!

објавено на:

07 Мар 2024

од:

сподели:

Денес во попладневните часови на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Не се исклучува можноста  и за ретка појава на ситен град.

Во делови од Скопскиот регион исто така ќе има услови за пороен дожд и грмежи.

На планините со надморска височина од над 1400 – 1500 метри ќе има врнежи оед снег, а температурите ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 16 степени.

Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/

Потоа за време на викендот очекуваме краткотрајна стабилизација на времето, а ќе биде  и потопло, додека нов бран на врнежи се очекува од понеделник.

 

Заследете го мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/
Исто така следете го и мојот официјален фејсбук профил и мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер  
Фејсбук профил: Славчо Попоски

 

 

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]