Свет

По катастрофалните пожари, Грција ја очекува силно невреме и поплави!

Најнова детална анализа околу опасноста од невреме и поплави во соседна Грција: Почитувани, нашиот јужен сосед (Грција) која веќе долго време се соочува со катастрофални пожари кои одземаа и човечки животи, од понеделник па во текот на следната седмица ќе биде погодена од силно невреме и интензивни врнежи. На повеќе …

Повеќе

На Балканот во текот на есента му се закануваат нови временски непогоди и поплави!

Судејќи барем според моменталните анализи со кој ние располагаме, во текот на есента на балканот доаѓаат нови временски непогоди и поплави. Можни се дури слични катастрофални поплави кои неодамна ја зафатија Словенија, каде имаше и човечки жртви. Од оваа временска непогода ќе биде погоден целиот регион, па и Македонија, каде …

Повеќе

Најверојатно на Балканот доаѓа последниот топол Африкански бран за ова лето!

Како што претходно најавивме, нашата територија, но и целиот балкан во текот на следната седмица ќе биде зафатен од најверојатно последниот топол Африкански бран за ова лето. Овој топлотен бран нема да донесе екстремно високи температури на воздухот. Ув индексот сепак ќе има многу висока вредност (вредност 8). Времето во …

Повеќе

СОСТОЈБАТА ВО РЕГИОНОТ Е АЛАРМАНТНА: Доаѓа ново Суперќелиско невреме!

Како да е малку страшното невреме кое го зафати регионот на 19 овој месец, како и во текот на вчерашниот ден, и истото однесе неколку човечки животи, а повеќе граѓани беа повредени, попладнево и во текот на претстојната вечер и ноќ во Словенија, најголемиот дел од Хрватска, северните и источните …

Повеќе

ВОНРЕДНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА РЕГИОНОТ: Следува ново РАЗОРНО НЕВРЕМЕ!

По разорното невреме кое вчера ги зафати Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина и соседна Србија, и однесе неколку човечки животи, а поголем број граѓани беа повредени, во текот на утрешниот ден, а особено вечерта и ноќта према сабота во овие делови очекуваме ново разорно невреме. Во Словенија, Хрватска, Босна и …

Повеќе

ВО РОК ОД ДВЕ НЕДЕЛИ ОД ВИСТИНСКА ЗИМА ВО ПРАВО ЛЕТО – ВО ШПАНИЈА ОД -15°C, ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПОРАСНАА ДО ЛЕТНИ 30°C

За само петнаесет денови од вистинска зима и температури кои се спуштаа до -15 степени проследени со интензивни снежни врнежи и голема снежна покривка, јужните предели од Шпанија се зафатени од вистински летен топол бран и многу високи температури на воздухот (невообичаени за овој период од годината), истите во делови …

Повеќе

САД И КАНАДА ПОГОДЕНИ ОД ЕКСТРЕМНО СТУДЕН БРАН И ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ

Овие денови, голем дел од  САД и Канада се погодени од поларен воздушен бран кој се спушта од Арктикот и истиот условува интензивни снежни врнежи и голема снежна покривка на повеќе места. Температурите на воздухот пак се екстремно ниски, невообичаени за овој дел од годината и понекаде веќе се спуштаат …

Повеќе

АМЕРИКА ВЕЌЕ МРЗНЕ – ИЗМЕРЕНИ ДУРИ -26°C

Овие денови, северните и централните предели на САД се под влијание на поларен воздух кој се спушта од Арктикот и кој условува екстремно ниски температури на воздухот, невообичаени за овој дел од годината. Во делови од САД веќе температурите се спуштаат дури до -26 степени. Евеј ги денешните измерени вредности …

Повеќе

БАЛКАНОТ ПРЕД ЗИМСКИ УДАР – СЕ ОЧЕКУВААТ ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ

Почнувајќи од доенес и тоа од Словенија и Хрватска, каде најпрво ќе пристигне студениот бран од Арктикот и ќе услови врнежи од дожд и снег на планините, додека темпоературите значително ќе се намалат и ќе бидат невообичаено ниски за овој дел од годината. Потоа од овој студен бран доцна попладнево …

Повеќе

ВО ЖИВО: ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА ВЛАДЕЕ ВО АЛПСКИОТ РЕГИОН

Во моментов прекрасна снежна бајка владее во Алпскиот регион, погледнете во продолжение: Passo delo Stelvio – Италија Инаку Алпскиот регион понатаму ќе биде на удар на нов снежен бран и интензивни снежни врнежи, особено интензивни снежни врнежи се очекуваат од утре. За нови, детални и по потреба обновени метео информации, …

Повеќе