Неделна Прогноза

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Повремено нестабилно, но со летни температури на воздухот!

Во текот на новата седмица која што ни претстои, времето во Македонија и понатаму ќе биде променливо облачно, но со сончеви периоди. Локално и повремено ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер во зоната на нестабилност. Локално процесите ќе бидат поинтензивни и …

Повеќе

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО САМО ЗА МАКЕДОНИЈА: Важи од 14 до 20 август!

Новата седмица, односно од утре (понеделник) до недела (20 август) времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен и од североисточен правец. Сепак во попладневните часови локално ќе има услови за развој на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и …

Повеќе

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: ПРОЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ! ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ МЕТЕО ДЕТАЛИ…

Во текот на оваа седмица следува период на ПОТОПЛО време со релативно ПРОЛЕТНИ температури на воздухот кој насекаде ќе се искачуваат над 10 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели температурата ќе се искачи до околу 18 степени. Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб …

Повеќе

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: НАДОАЃАЊЕ НА НОВА ТУРА НА ГОЛЕМА ТОПЛИНА И ЕКСТРЕМНО ВИСОК УВ – ИНДЕКС!

Во текот на оваа седмица, и тоа под влијание на претежно стабилна и сува воздушна маса, времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а на некои места, и тоа особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од …

Повеќе

СЛЕДУВА ПРОДОР НА УШТЕ ПОТОПОЛ ВОЗДУХ ОД АФРИКА: Во следните денови температурите полека ќе се приближуваат дури и дo близу 40°C

Нашата територија и понатаму во следните денови ќе се наоѓа под влијание на НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛА воздушна маса со потекло од Африка, и истата ќе условува невообичаено високи температури за овој период од годината кој на повеќе места ќе надминуваат 30 степени, а во најтоплите предели истите се очекува да надминат …

Повеќе

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Подгответе се за ВИСТИНСКО ЛЕТО – но и за повремена и локална попладневна НЕСТАБИЛНОСТ!

Во периодот кој што следува, односно во неделата која е пред нас и тоа под влијание на ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛА воздушна маса која ќе продре од северните предели на Африка, температурите ќе бидат се повисоки, а времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови, и тоа …

Повеќе

СЛЕДУВА ТОПОЛ БРАН И ТЕМПЕРАТУРИ ПОВИСОКИ ДУРИ ЗА ОКОЛУ 10 СТЕПЕНИ ОД ПРОСЕЧНИТЕ: СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ПРОДОЛЖУВА И ГОЛЕМАТА СУША

Топлотен бран од југ и значително повисоки температури од просечните ќе ја одбележи новата седмица која што ни претстои. Температурите во текот на оваа седмица, повремено ќе бидат дури и за околу десет степени повисоки од нормалните за овој период од годината. Времето ќе биде сончево, повремено со мала до …

Повеќе

ПЕКОЛЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО ЗА ЦЕЛАТА СЕДМИЦА КОЈА Е ПРЕД НАС

Нашата територија полека подпаѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка), а температурите на воздухот бележат тенденција на значителен пораст. Во текот на седмицата која ни претстои времето ќе биде сончево и ЕКСТРЕМНО ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со …

Повеќе

УВ ИНДЕКС 11 И ТЕМПЕРАТУРИ ДО 42 СТЕПЕНИ – ПЕКОЛНИОТ БРАН ПРОДОЛЖУВА И ВО СЕДМИЦАТА КОЈА ШТО НИ ПРЕТСТОИ

Пеколниот бран проследен со ЕКСТРЕМНО висок УВ ИНДЕКС продолжува и во неделата која што ни претстои. Нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од јужните географски широчини (северните предели на Африка). Времето и во следните денови ќе се задржи претежно стабилно, …

Повеќе

Сите ја очекуваме Африка и вистинските летни температури – погледнете кога да ги очекуваме

Голем дел од нас граѓаните го очекуваат вистинското лчето и топлите предели од Африка. Според најновите анализи со кој располагаме позначителен посрат на температурите на воздухот, и продор на значително потопла воздушна маса од северните предели на Африка кон нашата држава се очекува некаде кон крајот на овој месец, или …

Повеќе