Најнови вести

ОЧЕКУВАЈТЕ НОВ АФРИКАНСКИ БРАН – ЗА ВИКЕНДОТ И НА ПОЧЕТОКОТ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ТЕМПЕРАТУРИ БЛИЗУ 40°C

Во текот на следните денови нашата територија ќе биде под влијание на многу топла и стабилна воздушна маса која продира од северните предели на Африка. Времето ќе биде сончево со мала локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од јужен правец, истиот за време на викендот …

Повеќе

ВО ТЕКОТ НА ДЕНЕШНИОТ ДЕН НЕВРЕМЕ ЌЕ ЈА ЗАФАТИ НАШАТА ДРЖАВА

Денес, односно до крајот на денов на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со пообилен пороен дожд за кратко време, силен ветер, електрични празења и појава на град. ПРЕДУПРАДУВАЊЕ: Во ваква ситуација граѓаните …

Повеќе

РАНА НАЈАВА ЗА ПРЕКРАСЕН ВИКЕНД ПРЕД НАС – ДЕТАЛИ

Од денес до недела можете да уживате во сончевото и стабилно време, што значи викендот кој е пред нас слободно можете да го искористете за прошетки и за плажирање на некои од нашите туристички места. Времето ќе биде сончево со мала локална облачност, температурите на воздухот ќе бележат тенденција на …

Повеќе

ПРОДОР НА УШТЕ ПОТОПОЛ ВОЗДУХ ОД ЈУГ КАЈ НАС ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ – ДЕТАЛИ

Денес и утре и понатаму ќе се задржи нестабилно време, особено во попладневните часови кога ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер а не се исклучува можноста и за локална појава на град. Максималните дневни температури и во следните неколку денови нема многу да се менуваат, и …

Повеќе

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: НА ПОВИДОК ЦЕЛОСНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА АТМОСФЕРАТА

Конечно по подолг период со нестабилно време и честа појава на локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер и НЕВРЕМЕ со град кој погоди повеќе делови од државава, на повидок е целосна стабилизација на временската состојба кај нас. Уште утре и задутре ќе се задржи нестабилно време, со локална појава на …

Повеќе

ВРЕМЕНСКА НАЈАВА: НОВО НЕВРЕМЕ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА ЗАФАТИ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ – ДЕТАЛИ

Денес попладне, како и во текот на утрешниот ден во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. За време на викендот, особено во …

Повеќе

НЕВРЕМЕТО ЗАПОЧНА ВО МАКЕДОНИЈА – ВНИМАВАЈТЕ ДЕНЕС, МОЖНИ СЕ ОПАСНИ ВРЕМЕНСКИ ПОЈАВИ

Уште во текот на ова претпладне територијата на Македонија е зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса, која особено во западната половина условува локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, но ова е само почеток. Во текот на денешниот ден во Македонија можни се ОПАСНИ МЕТЕОРОЛОШКИ ПОЈАВИ, како …

Повеќе

ИСКЛУЧИТЕЛНО ВЛАЖНА И НЕСТАБИЛНА ВОЗДУШНА МАСА СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА И ЌЕ УСЛОВИ НЕВРЕМЕ

Во текот на утрешниот ден ќе имаме сончево и топло време со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен и од југоисточен правец и истиот особено Долж Повардарието повремено ќе засилува. Кон крајот на денот и во вечерните часови ќе има локален развој на …

Повеќе

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ ДОСЕГА ОВА ЛЕТО – ДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ТУКА

Македонија и понатаму останува под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса, која продира од југ, односно од северните предели на Африка. Најтоплите денови ќе бидат утрешниот ден, како и петок кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 40 степени. Во југоисточните предели, истите има услови …

Повеќе

ДЕТАЛИ ОКОЛУ МНОГУ ТОПЛАТА ВОЗДУШНА МАСА КОЈА СЕ ДВИЖИ ОД ЈУГ КОН НАШАТА ДРЖАВА

Во текот на новата седмица нашата територија ќе биде зафатена од МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од југ, односно од северните предели на Африка. Времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО, особено топло ќе биде од среда кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од …

Повеќе