Најнови вести

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО НАЈНОВИ НАЈАВИ: ИЗГЛЕДИ ЗА СНЕГ И ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО СЛЕДНИОТ ВИКЕНД

Според најновите излези на нумеричките модели на снег и на големо заладување на времето можеме да рачунаме следниот викенд, кога се очекува значителна промена на временската состојба кај нас. Во денот сабота, на 26 декември очекуваме врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините, како и формирање …

Повеќе

СЛАВЧО ПОПОСКИ: ГРАЃАНИТЕ ЗА СКОРО ВРЕМЕ ДА НЕ ОЧЕКУВААТ СНЕГ И СНЕЖНА ПОКРИВКА – ДЕТАЛИ ТУКА

Според најновите анализи кој ги направивме укажуваат на тоа дека во најскоро време снег и снежна покривка во Македонија нема да има, односно во текот на следниот период ќе имаме претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена облачност. Ќе биде претежно тивко со што ќе има услови за …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ И УТРЕ СЕВЕРЕН ВЕТЕР СО БРЗИНА ОД НАД 60 КМ/ЧАС

Во текот на претстојната ноќ како и во текот на утрешниот ден ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, најизразен Долж Повардарието каде повремено и локално ќе достигнува брзина од над 60 км/час. Времето ќе биде променливо облачно и претежно суво, утре со сончеви периоди особено во западните …

Повеќе

НАЈАВА ЗА СТУДЕН БРАН И ЗА ЗАСИЛЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР ОД НАД 60 КМ/ЧАС

Почнувајќи од утре попладне и во вечерните часови најпрвин Долж Повардарието, а во текот на ноќта кон понеделник, како и во понеделник на повеќе места ќе дува засилен ветер од северен правец што ќе биде најава за спуштање на постуден воздух од север. Локално ветерот ќе достигнува брзина од над …

Повеќе

ВРЕМЕНСКА НАЈАВА: ДЕНЕС ОД ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ НОВИ ВРНЕЖИ – ДЕТАЛИ

Времето денес во Македонија ќе биде претежно облачно, од попладневните часови со повремени локални врнежи од дожд а на планините врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат …

Повеќе

НОВО АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДОАЃА НОВ ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН ВО ТЕКОТ НА УТРЕШНАТА НОЌ

Во текот на утрешниот ден ќе има повеќе сончеви периоди, особено претпладне и околу пладне, додека во попладневните и вечерните часови од запад облачноста ќе започне да се зголемува и токму ова ќе биде најава за нов голем влажен воздушен бран од запад. Во текот на утрешната ноќ од запад …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊE ЗА ЗАСИЛЕН ВЕТЕР И ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД, НА ПЛАНИНИТЕ СНЕГ

Под влијание на циклонска активност од Медитеранот, утре навечер како и во текот на ноќта кон понеделник, и во понеделник ќе има ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд, додека на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег особено во понеделник. Локално ќе наврне позначително киличество на воден талог (над 30 л/м2). Утре …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ ДОАЃА ВИСТИНСКИ СТУД И ДЛАБОК МИНУС

Под влијание на МНОГУ студена воздушна маса која се спушта од Арктикот, но и поради разведрувањето кое се очекува насекаде низ државава во текот на претстојната ноќ, температурите на воздухот ќе бележат тенденција на понатамошно НАГЛО опаѓање и до утре изутрина насекаде ќе бидат негативни, односно истите ќе се спуштаат …

Повеќе

ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ НА ЗАПАД И СЕВЕРОЗАПАД – ПОСТОИ МОЖНОСТ ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА НИВОАТА НА РЕКИТЕ

Во текот на претстојната ноќта под влијание на изразен циклонски систем, особено во западните и во северозападните предели ќе има ИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд кој локално има услови да бидат проследени со појава на грмежи. Ќе дува умерен, на некои места засилен ветер од јужен правец. Локално количеството на наврнат …

Повеќе

НАЈНОВО ВОНРЕДНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ВО ТЕКОТ НА НОЌТА И УТРЕ ПРЕТПЛАДНЕ ОПАСНОСТ ОД ЛОКАЛНИ ПОПЛАВУВАЊА

Големиот циклонски систем веќе навлегува од запад во нашата територија, во западните предели веќе има врнежи од дожд кој локално се поинтензивни. Во текот на претстојната ноќ ио утре претпладне врнежи ќе има насекаде и ќе се интензивираат со што локално истите ќе бидат поројни проследени со грмежи и силен …

Повеќе