БАЛКАНОТ НА УДАР НА СИЛНО НЕВРЕМЕ И ПОПЛАВИ – ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ НЕВРЕМЕ И ВО МАКЕДОНИЈА!

објавено на:

15 Мај 2023

од:

сподели:

Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Средоземјето, над Италија а потоа и над Јадранското море, и во следниот период во Македонија продолжува променливото и МНОГУ НЕСТАБИЛНО време со повремени локални врнежи од дожд.

Од пладневните часови па натаму ќе биде и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, силен ветер (над 60 км/час), електрични празнења и со услови за појава на град. Токму поради ова препорачуваме ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

Во Скопје и околината исто така продолжува нестабилното време, а во делови од котлината ќе има и појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурите речиси насекаде ќе се искачуваат до околу, па и над 20 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели истите се очекува да се искачат и малку над 25 степени, што значи дека сеуште нема никаква најава за првиот изразен топол Африкански бран, и за истиот ќе се изначекаме.

Инаку целиот регион е зафатен со интензивни дождови, а особено во Хрватска и Босна  има и поплави, каде во делови од овие држави има и евакуација на граѓани. Интензивните врнежи ќе продолжат и понатаму, а овие поплави се само почеток. Низ целиот Балкански Полуостров понатаму е можно и ОЛУЈНО НЕВРЕМЕ, затоа препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

Од друга страна пак, во Алпскиот регион има интензивни снежни врнежи, вистинска снежна бајка и владее вистинска зима во мај.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 

 

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.