Атмосферата ќе биде се понестабилна – Македонија пред ново невреме!

објавено на:

23 Авг 2023

од:

сподели:

Под влијание на многу топла, но и нестабилна воздушна маса од југ (северните предели на Африка), во Македонија продолжува многу топлото време со натпросечно високи температури на воздухот. Сепак Атмосферата ќе биде се повеќе нестабилна.

Во попладневните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради зголемената енергија во Атмосферата локално процесите ќе бидат интензивни и во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој локално би можел да биде и покрупен.

Во случај на појава на невреме, како и на силни електрични празнења, апелираме граѓаните да бидат крајно внимателни и да не претстојуваат на отворен простор, како и под осамени дрвја.

Температурите остануваат без поголеми промени на сегашните и на повеќе места ќе се искачуваат до 35 степени, понекаде и над 35 степени, а во централните и во југоисточните предели тие ќе достигнат до околу 40 степени. Ув индексот ќе има многу висока вредност (вредност 8). Поради високата вредност на Ув индексот, исто така апелираме граѓаните без потреба да не излегуваат во најтоплиот дел од денот (од 11 до 17 часот), но и да пијат повеќе течности.

Во Скопскиот регион исто така ќе има услови за локална нестабилност, но и за појава на локално невреме. Температурата ќе се искачува во интервалот помеѓу 34 и 35 степени.

Позначително освежување на времето барем одсега гледано ќе имаме следната седмица, односно од следната среда, тогаш овој топлотен бран ќе го напушти целиот регион, како и Македонија.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.