АНТИЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: Стабилното и суво време продолжува!

објавено на:

16 Фев 2024

од:

сподели:

Под влијание на Антициклон, до крајот на оваа, како и во најголем дел од следната седмица во Македонија продолжува стабилното, суво и сончево време, повремено со мала до умерена локална облачност.

Во недела особено Долж Повардарието ќе засилува ветерот од северен правец.

Во Скопје и околината ќе имаме слично време.

Што се однесува до температурите, тие наутро на повеќе места ќе се спуштаат до околу нулата. Само понекаде тие ќе се спуштаат малку под нулата. Максималните дневни температури на воздухот пак на многу места ќе се искачуваат до околу, па и над 10 степени, особено за време на овој викенд.

 

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]