АКТУЕЛНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Од денес до четврток јужен ветер со брзина од над 60 км/час и врнежи од дожд, локално поројни и проследени со грмежи!

објавено на:

26 Мар 2024

од:

сподели:

Од денес до четврток следува променливо време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи, а не се исклучува можноста за ретка појава на град.

Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен, а во четврток од југозападен правец (повремено со брзина од над 60 км/час).

За време на овој влажен бран од запад, локално ќе наврне позначително количество на воден талог (над 20 литри дожд на метар квадратен).

Во Скопје и околината исто така ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југоисточен правец (повремено со брзина од над 60 км/час).

Што се однесува до температурите, тие ќе бидат во пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 19 степени.

Уште поголем пораст на температурите кај нас очекуваме за време на викендот, кога тие ќе бидат рано – летни и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 27 степени, додека во делови од регионот тие ќе се искачат до 30 степени.

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.