ЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: СНЕГ ЌЕ ЈА ПОКРИЕ ЗАПАДНА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА – НА ПЛАНИНИТЕ СЕ ОЧЕКУВА НОВ СНЕГ И ДО ПОЛОВИНА МЕТАР

Дочекот на пролетта оваа година ќе биде типичен зимски поради тоа што нашата територија понатаму ќе биде под влијание на циклонска активност и на изразен влажен и студен воздушен бран. Токму поради ова за време на викендов и на почетокот од следната недела ќе имаме облачно време со врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините.

На повеќе места врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ (локално над 35 л/м2 воден талог). На повисоките места ќе се формира нова снежна покривка, додека на планините истата ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми ( локално и за околу 50 сантиметри, можно и повеќе).

Повремено и тоа поради заладувањеото врнежи од снег ќе има и на некои од пониските места, особено во западната и северната половина од државава. Снежна покривка ќе се формира и на некои од пониските места (од 15 до 20 сантиметри, локално можно е и повеќе).

Локално пад ќе има услови и за развој на нестабилна облачност која би била проследена со појава на грмежи, со што ваква појава е можна и на местата каде што ќе паѓа снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер кој локално и повремено ќе засилува, истиот во југоисточните и во источните предели ќе биде од источен и од југоисточен правец. Во останатите предели ќе биде од североисточен правец. Од понеделник па натака ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец

За време на овој бран на врнежи во Скопје и околината ќе има врнежи од дожд, додека на околните повисоки места и на планините врнежите ќе бидат од снег со што ќе дојде до формирање на нова снежна покривка. Повремено услови за врнежи од снег ќе има и во делови од Скопската котлина, има услови да се формира тенка снежна покривка во следните денови (од 5 до 10 сантиметри, локално и повеќе).

Минималните температури на воздухот се повеќе ќе опаѓаат па така во следните денови ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 3 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 1 до 10 степени на крајниот југоисток.

НАПОМЕНА: Температурите кој се очекуваат во следниот период ќе бидат значително под просекот за овој период од годината.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука