ЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА Е РЕГИСТИРАНО ПОГОЛЕМО КОЛИЧЕСТВО НА ВОДЕН ТАЛОГ – ДЕТАЛИ

објавено на:

01 Фев 2021

од:

сподели:

Под влијание на циклонска активност, и на влажен воздушен бран во текот на изминатите 24 часа во најголем дел од Македонија имаше врнежи од дожд, додека на повисоките планини врнежите беа претежно од снег каде снежната покривка и натаму се зголемуваше.

Дуваше и умерен, повремено и тоа особено Долж Повардарието засилен ветер од југоисточен правец чија брзина повремено достигнуваше над 70 км/час.

Поинтензивни врнежи имаше во западните и локално во југозападните предели, па така до утринава најмногу дожд има наврнато во Пожаране, и тоа 22 литри, потоа во Маврово наврнаа 21 литар,  Битола и Претор 20 литри, Охрид 19 литри, Тетово 16 литри, Виница 13 литри, Гевгелија и Крива Паланка 11 литри, и Прилеп 10 литри.

Како што веќе најавивме, целосно стабилизирање на времето и пролетни температури ќе имаме од среда па натаму.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.