ЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: ВЕЧЕРВА И УТРЕ ВРНЕЖЛИВО – НА ПЛАНИНИТЕ ФОРМИРАЊЕ НА НОВА СНЕЖНА ПОКРИВКА

објавено на:

26 Дек 2020

од:

сподели:

Денес кон крајот на денот најпрвин во западните и северозападните, а во текот на ноќта и утре и во останатите предели од Македонија ќе има врнежи од дожд.

Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и ќе наврнат над 20 л/м2 воден талог. Не се исклучува можноста на некои места да има и развој на нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи. Поради спуштање на нешто постуден воздух од север на  планините врнежите ќе бидат од снег, особено во западните и во северозападните предели каде ќе дојде до формирање на нова снежна покривка.

Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, додека денес попладне и навечер особено на север ветерот ќе биде од северен правец. Утре локално и повремено ветерот ќе биде  и СИЛЕН (над 80 км/час). Макеидмалните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.