УВ – ИНДЕКС 10, ПЕКОЛНО ЖЕШКО НО И ПОПЛАДНЕВНА ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ!

објавено на:

24 Јун 2022

од:

сподели:

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, за време на викендот како и во почетокот од следната недела, времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Утре повторно ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец. Повремено ќе има услови за локална и попладневна нестабилност.

Температурите во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 38 степени.

И во Скопскиот регион во следните денови времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Утре повторно ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец, а температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 33 и 36 степени. Попладнето и вечерта ќе има услови за локална нестабилност.

УВ – ИНДЕКСОТ и понатаму ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент некаде околу 10.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.