ТОПОЛ НОЕМВРИСКИ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА – ТЕМПЕРАТУРИТЕ СЕ ПОВИСОКИ ОД ПРОСЕЧНИТЕ ДУРИ ЗА 10 СТЕПЕНИ!

Продолжува невообичаеното топло време за овој период од годината, температурите се повисоки од просечните дури за 10 степени.

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во западните предели ќе има услови за сосема слаб и локален дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и натпросечно топло со сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 21 степен.

Потоа до понеделник времето ќе биде стабилно и суво, односно променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и од југоисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени. Позитивни ќе бидат и минималните утрински температури, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 14 степени.

Од понеделник навечер, па натаму ќе има услови за повремено локален дожд, додека температурите од вторник ќе бележат тенденција на постепено опаѓање, и тоа поради продор на постуден воздух од север.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Одсега па натаму можете да ме следете и на инстаграм @slavchopoposki