ТЕРИТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ЈА ЗАФАЌА ПРВИОТ ПОИЗРАЗЕН АФРИКАНСКИ БРАН – ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ТЕМПЕРАТУРИ ДО 35°C

објавено на:

22 Мај 2021

од:

сподели:

Нашата територија брзо подпаѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од северните предели на Африка и истата во текот на следните денови ќе услови брз пораст на температурите на воздухот.

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено на некои места ќе засилува на интензитет.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени, додека УВ ИНДЕКСОТ ќе има МНОГУ ВИСОКА – ДО ЕКСТРЕМНА ВРЕДНОСТ и ќе изнесува коефициент измеѓу 9 и 11 па затоа ве советуваме да бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

Во следните денови поради ЕКСТРЕМНИОТ УВ ИНДЕКС добро би било да се носи заштитна опрема (капа и наочари за сонце).

Од среда попладне се очекува локална нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на НЕВРЕМЕ.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тукаЗанимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]