A thunderstorm and lightning passes over the village of Bardovci near Skopje,The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 11 October 2017.

ТЕРИТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА СЛЕДНИОТ ПЕРИОД БИ МОЖЕЛА ДА БИДЕ ПОГОДЕНА ОД НОВО ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ И ПОПЛАВУВАЊА!

Продолжува периодот на нестабилно време во Македонија. Сепак во претпладневните часови ќе има повеќе сончеви периоди, додека во попладневните локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Денес поголеми услови за нестабилност ќе има во западните предели.

Во почетокот од следната седмица повторно на многу места ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално за време на овој период повторно ќе има појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд кој може да услови НОВИ ЛОКАЛНИ ПОПЛАВУВАЊА и ШТЕТИ, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град. Токму поради ова ПРЕПОРАЧУВАМЕ КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ, и ги советуваме надлежните да бидат подготвени.

Температурите овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki