ТЕМПЕРАТУРИ И ДО 20°C – ОД СРЕДА ЦЕЛОСНО СТАБИЛИЗИРАЊЕ И ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО

објавено на:

01 Фев 2021

од:

сподели:

Денес и утре во нашата држава ќе се задржи променливо облачно време со повремен локален дожд, додека на повисоките планини во западните предели ќе провејува снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец кој повремено ќе засилува, особено денес. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 14 степени.

Потоа под влијание на стабилна, сува и значително потопла воздушна маса од југ, од среда следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, додека температурите на воздухот ќе бидат невообичаено високи за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 18 степени. Во најтоплите предели од државава не се исклучува можноста температурите да се искачат до околу 20 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.