СПРЕМЕТЕ ЈА ТОПЛАТА ОБЛЕКА: ЌЕ ЗАПОЧНЕ ДА ДУВА ЗАСИЛЕН ВЕТЕР СО БРЗИНА ДО ОКОЛУ 60 КМ/ЧАС – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗНАЧИТЕЛНО ЌЕ СЕ НАМАЛАТ

објавено на:

01 Сеп 2021

од:

сподели:

Под влијание на постуден воздух од север, денес кон крајот на денов и навечер, како и во текот на утрешниот ден ќе дува умерен, а особено Долж Повардарието ЗАСИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец (повремено до околу 60 км/час). Исто така денес попладне, особено во северните предели ќе има појава на краткотраен локален пороен дожд и грмежи.

Температурата ќе се искачува во интервалот од 24 до 32 степени, додека кон крајот на денов и навечер осетно ќе се намали и до утре изутрина истата ќе се спушта во интервалот од 5 до 16 степени во најтоплите предели. Од утре максималната температура ќе се искачува во интервалот од 22 до 30 степени, додека особено студено утро ќе имаме во петок, кога минималните температури понекаде ќе се спуштат дури и под 5 степени и истите ќе бидат под просекот за овој дел од годината.

Времето повторно од утре ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност, но само до сабота. Во недела се очекува дестабилизирање на атмосферата со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, кога ќе има услови и за локално ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси.

И во Скопскиот регион денес попладне и навечер, како и утре ќе дува ЗАСИЛЕН северен и северозападен ветер, што ќе услови пад на температурите, особено наутро кога во текот на следните денови наутро температурите ќе паднат до околу 10 степени, додека макималните температури ќе се искачуваат во интервалот до околу 25, 26 степени.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Одсега па натаму можете да ме следете и на инстаграм @slavchopoposkiЗанимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]