СЛЕДУВА ПЕРИОД СО ПОЧЕСТИ ВРНЕЖИ ВО МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛИ

Времето денес во нашата држава ќе биде облачно со врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 40 л/м2 воден талог, додека на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен, на некои места повремено засилен ветер од југоисточен правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 12 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд со пороменлив интензитет. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 9 степени.

Потоа во следните денови времето ќе се задржи променлвибо облачно со повремени врнежи од дожд, на планините врнежите ќе бидат од снег додека температурите на воздухот нема многу да се менуваат во однос на сегашните и ќе се искачуваат во интервалотод 6 до 14 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука