СЛЕДУВА МНОГУ ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ СО ПОДПРОСЕЧНИ ТЕМПЕРАТУРИ НА ВОЗДУХОТ – ДЕТАЛИ

објавено на:

16 Мар 2021

од:

сподели:

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и постудено со сончеви периоди. Особено во источните предели ќе има позначителна облачност каде ќе има повремени локални врнежи од дожд и снег на пониските, и само снег на повисоките места и на планините. Ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 12 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со умерен ветер од северен правец. Повремено ветерот ќе засилува на интензитет, максималната температура ќе се искачи до околу 10 степени.

Потоа во следните денови времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со подпросечни температури на воздухот. Повремено ќе има услови за послаби локални врнежи од дожд и снег. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.