СЛАВЧО ПОПОСКИ СО НАЈАВА: МНОГУ ТОПЛИОТ БРАН ЌЕ СЕ ЗАДРЖИ УШТЕ ДОЛГ ПЕРИОД – СЕПАК ПОСТОЈАТ УСЛОВИ ЗА ПОПЛАДНЕВНО И ВЕЧЕРНО НЕВРЕМЕ!

Под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од Африка, уште подолг период времето во Македонија ќе се задржи МНОГУ ТОПЛО и сончево со мала локална облачност и со ЕКСТРЕМНО ВИСОК Ув – индекс кој ќе изнесува коефициент некаде околу 10.

Сепак во попладневните и во вечерните часови се очекува локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Има услови и за локална појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој би можел да биде и од поголем пречник.

Температурите во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и до 40 степени.

НАПОМЕНА: Поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКАТА вредност на Ув – индексот препорачуваме да се заштитувате од лошото влијание на сонцето, како и да пиете што повеќе течности. Исто така старите и изнемоштени лица да не излегуваат во најнтоплиот дел од денот. Многу топлиот бран барем според моменталните анализи со кој располагаме ќе се задржи дури до околу 10 јули.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki