СЕ ПРИЛБИЖУВА НЕВРЕМЕ КОН МАКЕДОНИЈА, ПРОСЛЕДЕНО СО ПОРОЕН ДОЖД, СИЛНИ ГРМЕЖИ, СИЛЕН ВЕТЕР И СО ГРАД!

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Особено Долж Повардарието и во источните предели ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец. Доцна попладне и навечер и тоа во северните предели ќе има услови за локална нестабилност, проследена со пороен дожд и грмежи. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 37 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 35 степени.

Потоа во следните денови времето во Македонија ќе се задржи МНОГУ ТОПЛО и сончево со мала до умерена локална облачност.Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, а во попладневните часови ќе има услови за локална нестабилност, проследена со пороен дожд и грмежи. Поголеми услови за нестабилност и на повеќе места ќе има утре и во четврток, кога ќе има услови за појава на локално НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град.

Што се однесува до температурите, тие во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат до околу 40 степени. Пад на температурите за неколку степени ќе има само во петок.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki