РАНА ВОНРЕДНА НАЈАВА: ВО ПОНЕДЕЛНИК ПОПЛАДНЕ И ВО ТЕКОТ НА НОЌТА КОН ВТОРНИК ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД

објавено на:

09 Окт 2020

од:

сподели:

Сите граѓани викендот кој е пред нас да го искористат максимално поради тоа што веќе во понеделник попладне и навечер, како и во текот на ноќта кон вторник, следува ГОЛЕМА ПРОМЕНА на времето кај нас.

Под влијание на циклонска активност, и на голем влажен воздушен бран од запад времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд кој на повеќе места ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и проследени со локална појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Локално се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог (над 35 л/м2).

Не се исклучува можноста на највисоките планински врвови да провее малку снег, додека температурите на воздухот повторно ќе бележат тенденција на опаѓање.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.