ПРОДОРОТ НА ПОЛАРЕН ВОЗДУХ ОД АРКТИКОТ КОН МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА – ИЗМЕРЕНИ СЕ -10°C

објавено на:

20 Ное 2020

од:

сподели:

Продорот на поларен воздух од Арктикот кон нашата државава веќе започна уште утринава кога во Беровскиот регион температурите на воздухот се спуштија многу ниско, и тоа на -10 степени. Еден од постудените градови утринава е и Битола и Скопје – Петровец каде се измерени температури од околу -5 степени.

Најтопло е во Пожаране и во Виница каде температурата на воздухот се спушти до околу 1 степен.

Како што е најавено, поларниот бран понатаму ќе условни невообичано ниски температури на воздухот за ноември месец, особено ниски температури ќе имаме наутро кога за време на викендов и на почетокот од следната недела понекаде  истите ќе се спуштат дури и по -10 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.