ПРОДОЛЖУВА ТОПЛОТНИОТ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА – ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ДУРИ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 39 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 38 степени.

Потоа и во следните денови ќе се задржи сончево и МНОГУ ТОПЛО време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 33 до 41 степен, додека пад на истите ќе има за време на викендот, кога ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука