ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: НЕ ГИ СТАВАЈТЕ АВТОМОБИЛИТЕ ПОД ДРВЈА! ОД УТРЕ ЌЕ ДУВА СИЛЕН ЈУЖЕН ВЕТЕР (НА МЕСТА НАД 80 КМ/ЧАС)!

Граѓаните се предупрадуваат од утре да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и да не ги ставаат своите автомобили под дрвја, и тоа поради силниот ветер од јужен правец кој се очекува да дува низ Македонија. Ветерот на некои места ќе достигнува брзина од дури над 80 км/час.

Сево ова е поради моќиот циклонски систем кој ќе биде со центар над Џеновскиот залив и истиот ќе влијае на времето кај нас во Македонија, но и во регионот. Од утре па натаму следува и период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и истите локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ.

Локално ќе има развој и на нестабилна облачност, проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи, силен ветер и услови за ретка појава на град. Локално овие процеси би можеле да бидат застапени и во форма на НЕВРЕМЕ.

За време на викендот пак на планинските места на запад ќе има услови и за врнежи од СНЕГ.

Што се однесува до температурите, тие ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и малку над 20 степени.

Да напоменеме дека само од денес па во следните денови и тоа поради изразеното југозападно воздушно струење, од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок, со што и Атмосферата ќе биде заматена, а дождот кој се очекува ќе биде помешан со истата.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki