Попладнево и вечерва се очекува нова дестабилизација на времето – на повеќе места врнежи и грмежи

Попладнево под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса која ќе ја зафати нашата држава, на повеќе места ќе има повремен локален дожд. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот а има услови и за ретка појава на град. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 24 степени. Во Скопје и околината попладнево и во вечерните часови ќе има услови за повремени локални врнежи од дожд а има услови и за ретка појава на грмежи, максималната дневна температура во Скопје се очекува да се искачи до околу 21 степен.

Потоа, утре и во вторник, особено во попладневните часови ќе има услови за локален дожд и ретки грмежи.

Од средината од новата недела која што ни претстои пак ќе имаме нешто постабилно и потопло време, што значи дека времето полека ќе се затоплува, а температурите ќе се враќаат во границите на нормалата за овој дел од годината.

Следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука