ПОЛАРНИОТ БРАН ГО ДОСТИГНА СВОЈОТ МАКСИМУМ: УТРИНАВА ИЗМЕРЕНИ -22°C

објавено на:

16 Фев 2021

од:

сподели:

Поларниот бран кој ја зафати нашата држава утринава го достигна својот максимум. Ова утро најниска температура е измерена во Битола, и тоа -22 степени, потоа следуваат Скопје – Петровец каде се измерени -17 степени, во Берово -16 степени, во Крива Паланка, Тетово, Демир Капија и во Маврово се измерени -15 степени, во Прилеп -14 степени, во Штип и Струмица -13 степени, Скопје – Зајчев рид -8 степени и во Гевгелија ова утро беше најтопло каде се измерени -4 степени.

Како што веќе најавивме, студено со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од -5 до 5 степени ќе се задржи и денес, додека во утринските часови студено ќе се задржи и во следните неколку денови кога минималните температури понекаде ќе се спуштат и под -10 степени.

Позначителен пораст на максималните дневни температури се очекува од четврток кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 11 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.