ПОЛАРЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: НАСЕКАДЕ ИЗМЕРЕНИ МИНУСНИ ТЕМПЕРАТУРИ, ЛОКАЛНО ВЕЕ И СНЕГ

објавено на:

16 Јан 2021

од:

сподели:

Поларниот бран кој ја зафати нашата држава, но и регионот и понатаму продолжува но поради позначителната локална облачност во текот на изминатата ноќ температурите на воздухот не се спуштија длабоко под нулата.

Најстудено ова утро беше во Берово и Битола со измерени -8 степени, потоа во Крива Паланка се измерени -6 степени, Претор -5 степени, Охрид и Прилеп -4 степени и Тетово се измерени -3 степени. Локално во јуните и во југоисточните предели провејуваше и слаб снег.

Поларниот бран со мнопгу ниски температури на воздухот ќе се задржи и викендов како и на почетокот од следната недела. Истиот ќе услови длабок минус во Македонија.

НАПОМЕНА: Поради ниските температури има појава на голомразица, па така на возачите им препорачуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ во возењето.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тукаЗанимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]