ПОДГОТВЕТЕ СЕ: ЦИКЛОН ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА И ЌЕ ДОНЕСЕ ОБИЛНИ ДОЖДОВИ

По стабилниот викенд, како што веќе најавивме во понеделник попладне и во текот на ноќта кон вторник како и во вторник, нашата територија ќе биде под влијание на циклонска активност и на изразен влажен воздушен бран кој ќе услови облачно време насекаде со врнежи од дожд.

Локално врнежите ќе бидат ОБИЛНИ и проследени со грмежи, а ќе дува и умерен до засиелн ветер , најпрвин од јужен и од југоисточен, а потоа од југозападен правец.

Локално се очекува да наврне позначително количество на воден талог (над 35 л/м2).

За време на викендот максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени, додека опаѓање на температурите ќе има во вторник и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 15 до 22 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука