ПОДГОТВЕТЕ СЕ: ОД ЧЕТВРТОК ЕКСТРЕМНО СТУДЕН БРАН ЌЕ ГО ПОГОДИ ЦЕЛИОТ БАЛКАН

На топлото пролетно време кое  е невообичаено за овој период од годината му доаѓа крајот. Веќе од четврток територијата на целиот Балкан ќе подпаѓа под влијание на ЕКСТРЕМНО СТУДЕН бран кој веќе започна да се спушта од Сибир кон нашите краишта.

Овој поларен бран ќе биде проследен со засилен до силен ветер од северен и од северозападен правец, на Јадранот силна бура а во делови од Балканот ќе има и врнежи од снег, поинтензивни во Босна и во Србија. Температурите на воздухот нагло ќе се спуштат и за повеќе од 10 степени.

Од петок ширум Балканот температурите постојано ќе бидат под нулата, додека наутро истите ќе се спуштаат и до околу -15 степени, понекаде дури и до околу -20 степени.

Не се исклучува можноста за време на овој екстремно студен бран во делови од Балканот температурите да се спуштат и под -20 степени.

Во Македонија пак овој поларен бран ќе пристигне во четврток навечер и во текот на ноќта кон петок и ќе услови нагло и големо заладување, засилен северен ветер и локално провејување на снег. Од петок температурите на воздухот ќе бидат многу ниски и во поголем дел од државава постојано ќе бидат под нулата, додека наутро истите понекаде има услови да се спуштат дури и под -15 степени.

На високите планини истите има услови да се спуштат и до околу -20 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука