ПЕКОЛЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО ЗА ЦЕЛАТА СЕДМИЦА КОЈА Е ПРЕД НАС

Нашата територија полека подпаѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка), а температурите на воздухот бележат тенденција на значителен пораст.

Во текот на седмицата која ни претстои времето ќе биде сончево и ЕКСТРЕМНО ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Ќе има услови и за сосема ретка појава на краткотраен дожд и грмежи во попладневните часови.

Температурите секојдневно ќе растат, а особено топло ќе биде од средината на седмицата кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 43 степени. Не се исклучува можноста во централните, како и во југоисточните предели истите да се искачат дури до околу 45 степени. УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент помеѓу 9 и 10).

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука