ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА БАЛКАНОТ – И ТОА ВО СЛОВЕНИЈА

Во текот на вчерашниот ден падна првиот снег на Балканскиот Полуостров, и тоа на Кредарица, Словенија која се наоѓа на надморска височина од 2514 метри. Ова и не е нешто невообичаено за овој дел од годината за Словенија  и Балканот токму поради тоа што Балканот е на директен удар на студените воздушни маси од север и од Алпскиот регион.

Токму ова се должи на студената воздушна маса, која изминатите денови го зафати Алпскиот регион и токму во овие предели услови интензивни снежни врнежи и значителна снежна покривка, снегот на Француските алпи веќе надминува и 20 сантиметри.

Овој студен воздушен бран во следните неколку денови ќе се почуствува и кај нас, но не со толку голем интензитет што значи и поркај падот на температурите сепак ќе продолжи релативно топлото време со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени. Повремено ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од северен правец, особено изразен Долж Повардарието.

За нови, по потреба и обновени метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски