ОД ПОНЕДЕЛНИК ПОПЛАДНЕ НА ПОВИДОК НОВ СНЕЖЕН ЦИКЛОН И СТУД – ДЕТАЛИ ТУКА

објавено на:

21 Јан 2021

од:

сподели:

Под влијание на циклонска активност утре и за време на викендот времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кој најпрвин ќе ги има на запад и со полсаб интензитет, додека на планините врнежите ќе бидат од снег. Повеќе врнежи ќе има за време на викендот кога истите ќе се прожират насекаде а ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен правец. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени.

Најинтензивни врнежи за време на викендот ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог, додека на планините со надморска височина од над 1500 метри снежната покривка значително ќе се зголеми (над 40 сантиметри), и тоа особено во западните предели .

Во понеделник ќе дува засилен западен ветер, меѓутоа доцна попладне  и во вечерните часови од север ќе започне да се спушта СТУДЕН ВОЗДУХ кој ќе услови ново заладување на времето и врнежи од снег и формирање на снежна покривка на повисоките населени места. Од понеделник навечер врнежи од снег ќе има понекаде и на ниските места (градовите), со што ќе дојде до формирање на нова снежна покривка. Од вторник максимумот на температурите ќе се искачува во интервалот од -3 до 6 степени во најтоплите предели од државава, додека наутро понекаде температурите ќе се спуштат  и под -10 степени.

За време на ова заладување, повторно и во Скопскиот регион се очекуваат снежни врнежи.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.