ОД ПОНЕДЕЛНИК МНОГУ ПОВЕЌЕ СОНЦЕ И ТОПЛИНА!

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНО за овој период од годината со сончеви периоди. Во источните предели ќе има услови за сосема слабо и локално провејување на снег, а ќе дува и умерен, повремено на некои места засилен ветер од северен и од североисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од -3 до 7 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и СТУДЕНО со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северен правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 4 степени.

Инаку како што најавивме, и утре времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно и СТУДЕНО за овој период од годината со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека наутро температурите насекаде ќе се спуштаат под нулата и истите понекаде ќе се спуштат дури до околу -15 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 8 степени.

И во Скопскиот регион утре ќе се задржи променливо облачно и СТУДЕНО време со сончеви периоди. Наутро температурата се очекува да се спушти до околу -7 степени, додека максималната ќе се искачи до околу 5 степени.

Потоа од понеделник па натаму ќе имаме многу повеќе сончеви периоди, а температурите ќе белат тенденција на постепен пораст. Што значи ќе има постепено затоплување на времето.
  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki