ОД НОЌЕСКА СЕРИЈА НА ВЛАЖНИ ВОЗДУШНИ БРАНОВИ ЌЕ ЈА ЗАФАТАТ МАКЕДОНИЈА – СЕ ОЧЕКУВААТ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ

Денешниот ден ќе помине во знакот на сончево време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, додека Долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 13 степени. Во текот на ноќта облачноста ќе се зголеми и ќе има повремени врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег.

Потоа од утре следува период на променливо време со повремени врнежи од дожд. Повремено врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и локално во следните денови се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог (над 30 л/м2). На планините пак се очекува зголемување на веќе постоечката снежна покривка.

Исто така во следните денови ќе дува и слаб до умерењн ветер од променлив правец, истиот повремено ќе засилува додека температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени, нешто постудено време ќе имаме во понеделник кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 11 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука