ОД НОЌЕСКА НОВ ИЗРАЗЕН ВЛАЖЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: СЛЕДУВААТ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ

објавено на:

03 Јан 2021

од:

сподели:

Почнувајќи од денес во вечерните часови најпрвин во источните и во јужните предели, а во текот на ноќта и утре насекаде низ државава ќе има зголемување на облачноста и врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег и снежната покривка таму и понатака ќе се зголемува. Во западните предели има услови снежната граница да се спушти и на надморска височина од под 1000 метри, со што услови за врнежи од снег ќе има и во некои населени места.

Локално врнежите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и ќе наврнат нови над 30 л/м2 воден талог, додека во југоисточните и источните предели повремено ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Исто така во овие предели ќе има услови и за ретка појава на грмежи.

За разлика од денес, утрешниот ден ќе биде нешто постуден со максимални дневни температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени во најтоплите предели од државава.

Врнежливо ќе биде и во Скопскиот регион каде утре максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи до околу 8 степени.

Доста променливото време со чести врнежи од дожд и снег на планините ќе продолжи и во следните денови, кога повремено снежната граница има услови да се спушта и под 1000 метри, особено во западните предели со што, повремено услови за врнежи од снег ќе има и на повисоките населени места на запад. Снежната покривка на повисоките места и на планините ќе се зголемува.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.