Од денес УШТЕ ПОТОПЛО – температурите ќе бидат ВИСТИНСКО ЛЕТНИ! За време на викендот пороен дожд, грмежи и можност за НЕВРЕМЕ!

објавено на:

12 Мај 2022

од:

сподели:

Денес и утре времето во Македонија ќе биде сончево и УШТЕ ПОТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Во попладневните часови и тоа особено во планинските предели не се искачувува можноста за локален краткотраен пороен дожд со грмежи. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, додека температурата ќе се искачи до околу 29 степени.

Потоа за време на викендот во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со СИЛЕН ВЕТЕР и со појава на град.

Што се однесува до температурите, за време на викендот тие и понатаму ќе бидат ВИСОКИ и ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и малку над 30 степени.

 

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.