НЕВРЕМЕТО ОД РЕГИОНОТ ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА: Следните денови ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси

објавено на:

08 Јун 2020

од:

сподели:

Утре како и во среда кај нас атмосферата ќе биде доста нестабилна, па така на повеќе места се очекува развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите има услови да бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со пороен дожд, силен ветер, елелктрични празнења и појава на град.

Граѓаните се советуваат во случај на појава на електрични празнења да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја, додека овчарите своите овци да ги делат во помали групи, со цел да ги заштит.

Што се однесува пак до температурите на воздухот, понатаму истите ќе бидат тиоични за овој дел од годината, или околу просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

Следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.