НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНИОТ БРАН ГО ДОНЕСЕ ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ОВАА СЕЗОНА – ПАДНА НА ПОПОВА ШАПКА

Невообичаено студениот бран кој ја зафати Македонија го донесе и првиот снег за оваа сезона. Во текот на изминатата ноќ паѓаше на Попова Шапка каде температурата се спушти до околу 0 степени, а се создаде и тенка снежна покривка.

Еве како изгледа Попова Шапка утрово

Фото: Skimacedonia.mk

Невообичаеното студено време ќе се задржи уште денес, додека од утре, па за време на викендот ќе имаме брз и голем пораст на температурите на воздухот, па за време на викендот температурите ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 31 степен. Сепак до сабота наутро ќе биде МНОГУ СТУДЕНО со минимални температури кој понекаде ќе се спуштат дури до -1 степен, со што е можна појава на првиот мраз за оваа сезона.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Одсега па натаму можете да ме следете и на инстаграм @slavchopoposki